Obiekty bankowe podlegające obowiązkowej ochronie
Stosownie do postanowień art. 5 ust. 3 i 4 w zw. z ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. 2021.0.1995 t.j.), Prezes Narodowego Banku Polskiego sporządza i na bieżąco aktualizuje szczegółowy wykaz obiektów bankowych, które podlegają obowiązkowej ochronie przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne lub odpowiednie zabezpieczenia techniczne.
W dniu 3 marca 2022 r. Zarząd Narodowego Banku Polskiego ustalił, że:
- W wykazie obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne lub odpowiednie zabezpieczenie techniczne, zwanym dalej „wykazem”, umieszcza się obiekty bankowe w których:
- ilość wartości pieniężnych przechowywanych poza bankomatami, wpłatomatami i recyclerami kasjerskimi1 przekracza 3 jednostki obliczeniowe;
- ilość przechowywanych wartości pieniężnych przekracza 6 jednostek obliczeniowych bez względu na sposób ich przechowywania.
- Na wniosek zainteresowanego banku, w wykazie umieszcza się obiekty bankowe, w których przechowuje się lub przetwarza informacje ważne dla bezpieczeństwa banku.
Umieszczenie w wykazie określonego obiektu bankowego następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Prezesa NBP. Postępowania w sprawie umieszczenia albo usunięcia obiektu bankowego z wykazu, a także w sprawie zmiany decyzji o umieszczeniu w wykazie (w przypadku zmiany nazwy lub adresu) wszczynane są przez Prezesa NBP z urzędu, po otrzymaniu pisemnej informacji od zainteresowanego banku lub powzięciu informacji przez Prezesa NBP w inny sposób.
Informacje należy przesłać na adres:
Narodowy Bank Polski
Departament Bezpieczeństwa
00-919 Warszawa
ul. Świętokrzyska 11/21
Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem email: [email protected]
1 Recycler kasjerski to urządzenie do automatycznego przyjmowania lub wydawania banknotów, które łącznie spełnia następujące wymagania :
- umożliwia wypłaty i wpłaty tylko poprzez automatyczny system podawczy, w powiązaniu z określonym rachunkiem bankowym,
- jest zasilany i rozładowywany przez konwoje zewnętrzne, a w przypadku wykonywania tych czynności przez pracowników banku stosowane są rozwiązania techniczne lub organizacyjne uniemożliwiające dostęp do kluczy lub kodów niezbędnych do uzyskania dostępu do wartości pieniężnych przechowywanych w sejfie magazynującym urządzenia w godzinach otwarcia obiektu bankowego dla klientów,
- spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. z 2016 r. poz. 793, z późniejszymi zmianami).