Przeskocz do treści Przeskocz do nawigacji

Bankowa obsługa budżetu państwa

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2025), bankowa obsługa budżetu państwa należy do zadań NBP.

NBP prowadzi bankową obsługę budżetu państwa w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 z późn. zm.).

NBP prowadzi rachunki bankowe:

– bieżące i pomocnicze w złotych, m.in. centralny rachunek bieżący budżetu państwa, rachunki państwowych jednostek budżetowych, w tym rachunki bieżące dochodów i wydatków, rachunki urzędów obsługujących organy podatkowe, w tym rachunki do gromadzenia podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetu państwa, a także rachunki bankowe państwowych funduszy celowych zarządzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,

– bieżące i pomocnicze w walutach obcych, m.in. do obsługi środków finansowych przekazywanych z funduszy unijnych i innych środków z budżetu Unii Europejskiej,

– terminowe w złotych i w walutach obcych, przy czym lokaty w złotych dostępne są wyłącznie dla podmiotów mających ustawowe upoważnienie do zakładania lokat w NBP.

Rachunki bankowe prowadzone są w 16 oddziałach okręgowych NBP, zlokalizowanych we wszystkich miastach wojewódzkich. Posiadacze rachunków, mający siedzibę poza miastem, w którym znajduje się oddział okręgowy, mogą, po uzgodnieniu z NBP, korzystać z zastępczej obsługi kasowej (wpłaty i wypłaty gotówkowe).

NBP oferuje prowadzenie rachunków z wykorzystaniem elektronicznych kanałów dostępu do usług bankowych:

– systemu Bankowości elektronicznej NBP (NBE) – informacje o systemie NBE dostępne są na stronie https://nbp.pl,  w zakładce „Bankowość elektroniczna NBP”,

– międzysystemowego interfejsu Business to Business (B2B) –  informacje o interfejsie B2B dostępne są na stronie https://nbp.pl, w zakładce „Interfejs B2B”.

Od 2003 r. NBP posiada certyfikowany system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2015 dla obsługi bankowej za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej, co zapewnia posiadaczom rachunków stałe podnoszenie jakości oferowanych usług oraz poziomu obsługi.

W ramach bankowej obsługi budżetu państwa NBP sporządza również śróddzienną i okresową sprawozdawczość dla Ministra Finansów dotyczącą stanów i obrotów na rachunkach budżetu państwa w NBP.

Podmiot udostępniający: Departament Rachunkowości i Finansów
Informację wytworzył: Departament Rachunkowości i Finansów
Informację wprowadził: Mariusz Mejza
Data wytworzenia: 2015-11-27
Data publikacji: 2015-11-27
Data ostatniej zmiany: 2023-11-08